pilt pilt


Tallinna veebiviktoriin 2020

Jalutuskäik Tallinna tänavatel

4.05.- 31.05.2020
Tallinna Südalinna Kool kutsub osaleme Tallinna veebiviktoriinil, mis on tänavust kevadet arvestades koostatud jalutuskäiguna Tallinna tänavatel.

Kas tead neid inimesi, kelle järgi on Tallinnas saanud tänavad nime?

1. Ta oli armastatud laulja, andekas näitleja ja kahekordne eesti meister ujumises. Ta mängis mitmes filmis peaosa. Ta oli Estonia ooperiteatri hinnatuim solist.

pilt

2. Ta oli eesti helilooja, organist ja koorijuht, kes omandas esimese eestlasena professionaalse muusikalise erihariduse nii helilooja kui ka organisti erialal.

pilt

3. Ta oli eesti luuletaja ja kirjanik, kelle kuulsaimate luuletuste hulka kuulusid ''Mu isamaa on minu arm'', ''Kodu'' ja ''Sind surmani''.

pilt

4. Ta oli eesti kirjanik ja Võru linnaarst. Tema peateoseks oli Eesti rahvuseepos ''Kalevipoeg''.

pilt

5. Ta oli eesti proosakirjanik ja luuletaja, kes osales ajalehekorrespondendina või kirjanikuna ekspeditsioonidel heeringalaevaga Põhja-Atlandile, polaarekspeditsioonilaevaga Antarktisesse, uurimislaevaga Jaapani merele ja Teravmägedele.

pilt

6. Ta oli eesti kirjanik, esseist, kultuurifilosoof ja tõlkija, kes on ka aastakümneid pärast surma üks kõige loetumaid eesti kirjanikke ning kelle peateost “Tõde ja õigus” teab pea iga eestlane. Ta oli esimene eestlane, kellele on tema eluajal püstitatud ausammas.

pilt

7. Ta oli eesti kirjanik ja Eesti diplomaat, kriitilise realismi algataja ning silmapaistev esindaja eesti kirjanduses. Tema peateoseks on ajalooliste romaanide triloogia ''Mahtra sõda'', ''Kui Anija mehed Tallinnas käisid'' ja ''Prohvet Maltsvet''. Hästi on tuntud ka tema draama ''Tabamata ime'', komöödia ''Pisuhänd'' ja romaan ''Mäeküla piimamees''.

pilt

8. Ta oli eesti skulptor, akadeemik ja üks eesti rahvuslikule kunstile alusepanijaid. Tema esimeseks tellitud tööks sai soomuslaeva Russalka hukkumisele pühendatud mälestusmärk Kadriorus Tallinnas – esimene eesti skulptori loodud monument mitte ainult Tallinnas, vaid üldse Eestis.

pilt

9. Teda on peetud üheks Eesti 20. sajandi alguse olulisemaks kunstnikuks ja kelle juhitud ateljeekool oli Eesti esimene kunstiõppeasutus. Oma esimese näituse (samas esimese eesti kunstniku näituse Eestis üldse) avas ta 1901. aastal Tallinna Provintsiaalmuuseumi ruumides.

pilt

10. Ta oli eesti graafik, keda peetakse kunstiajaloos 20. sajandi esimese poole eesti graafika silmapaistvaimaks meistriks, kelle paljudest töödest on tuntumad ''Põrgu'', ''Kabaree'' ja ''Lamav tiiger''.

pilt

11. Ta oli eesti esimene kutseline naishelilooja. Mitmed tema laulud on saanud eesti koorilaulu raudvaraks ning kuulunud eri kooriliikide populaarsuse tippu põlvkondade jooksul: meeskooride ''Meeste laul'', segakooride ''Tuljak''.

pilt

12. Ta oli eesti kirjanik ja koolmeister. Tema tähtsamaid tekste on luuletus ''Vanemuine'', üldtuntud rahvaliku lauluna ''Kui Kungla rahvas kuldsel aal…'', luuletus ''Teele, teele kurekesed!'', ning sõnad laulule ''Koit'', mida esitatakse iga üldlaulupeo algul enne hümni ja ''Koidu'' viimaste taktide (... taevasse tõusku me lootuse loit) ajal süüdatakse peotuli.

pilt

13. Ta oli eesti poliitik. Ta oli ta Tallinna linnapea ja 1917. aastal Venemaa Ajutise Valitsuse Eestimaa kubermangu komissar ning Ülevenemaalise Asutava Kogu liige. Eestimaa Päästekomitee määras ta Eesti välisministriks. Ta oli Eesti Asutava Kogu liige ja Nõukogude Venemaaga peetavate rahuläbirääkimiste Eesti delegatsiooni juht. Ta oli seotud ka põhiseaduse loomisega.

pilt

14. Ta oli oli eesti skulptor, maalikunstnik ja keraamik. Tema ühe tuntuma töö, loomaskulptuuri ''Metskits'' koopia seisab praegu Tallinna vanalinnas Nunne tänava haljasalal.

pilt

15. Ta oli eesti male suurmeister ja malekirjanik. Ta oli ta aastakümneid maailmameistri tiitli peamisi pretendente. Tema mängustiil oli erakordselt mitmekesine. Tema saavutused ja isiksus aitasid propageerida malet nii kodu- kui ka välismaal.

pilt

16. Ta oli oli eesti näitleja, lavastaja, teatrijuht ja pedagoog. Eesti Teatriliit annab aastast 1975 välja temanimelist noore näitleja ja noore lavastaja preemiat. Temalt pärineb mõttetera: ''Päev, millal inimene midagi uut ei õpi, on kaotatud päev. Väljendugu see uus teadmiste, oskuste või lihtsalt uute muljete juurdesaamise näol.''

pilt

Nimi*

Kool*

Õpetaja nimi