pilt

Euroopa keeltepäeva viktoriin 2018


22 küsimust Euroopa rahvaste eeposte kohta


Vastused


Viktoriin on lõppenud.
Täname kõiki osalejaid ja juhendajaid.
Kohtumiseni järgmisel aastal!


Viktoriini peaauhinna võitis Kris Sipolainen Rakvere Gümnaasiumist

Loosiauhinnad saavad järgmised vastajad:

Markus Jõgi

Roman Fironov

Mona Lippus

Gerret Ustav

Aleksander Mets

Alan Jalakas

Artur-Dawid Sammal

Sergei Anissimov

Triin Sarapuu

Oscar Parbo

Võitjatega võetakse ühendust.26. septembril tähistatakse kogu Euroopas keeltepäeva.
Euroopa Komisjoni esindus Eestis korraldab sel puhul juba üheteistkümnendat aastat keeleteemalise veebiviktoriini kooliõpilastele. Tänavune viktoriin on pühendatud Euroopa kultuuripärandi aastale ja tutvustab Euroopa rahvaste eeposeid.
Peaauhinnaks paneb Euroopa Komisjon välja tahvelarvuti. Loosime välja ka väiksemaid preemiaid ja meeneid.


Viktoriin asub Eesti saksa keele õpetajate seltsi kodulehel www.edlv.ee.
Viktoriin avaneb 6. septembri hommikul ning vastuseid saab saata 23. septembrini.
Viktoriinis on 22 valikvastustega küsimust.
Õigesti vastanute vahel loositakse auhinnad välja ning võitjate nimed ja õiged vastused pannakse viktoriini lehele üles Euroopa keeltepäeval, 26. septembril. Viktoriin toimub koostöös Eesti saksa keele õpetajate seltsi, Euroopa keele- ja kultuuriinstituutide võrgustikuga EUNIC ning Eestis tegutsevate välisriikide saatkondadega.

Lisainfo:
Elice Paemurd, Euroopa Komisjoni esindus Eestis.
Tel. 626 44 09,
e-post: elice.paemurd@ec.europa.eu.

Keeltepäeva tähistatakse alates 2001. aastast Euroopa Nõukogu ja Euroopa Komisjoni algatusel, et seeläbi tähtsustada kõiki Euroopas kõneldavaid keeli: nii suure kõnelejaskonnaga keeli kui ka murdeid, nii põliskeeli kui ka uusi keelekujusid. Keeltepäeva eesmärgiks on rõhutada avalikkusele keeleõppimise tähtsust ning kasvatada teadmist, et kõik Euroopas kõneldavad keeled on väärtuslikud, samuti julgustada ja toetada elukestvat keeleõpet.

Reeglid
Viktoriin avaneb 6. septembri hommikul ning vastuseid saab saata 23. septembrini. Viktoriinis osalemiseks tuleb vastata 22 valikvastustega küsimusele ning sisestada enda kohta järgmised andmed:
  • ees- ja perekonnanimi
  • kool
  • kehtiv e-posti aadress
  • telefoninumber
Saadud andmeid kasutatakse ainult selleks, et selgitada välja auhinnasaajad ning võtta nendega ühendust auhindade kättetoimetamiseks. Auhinnavõitjad selgitatakse välja loosi teel. Loosimises osalevad kõik õpilased, kes vastasid õigesti kõigile küsimustele. Kõikide auhinnavõitjate nimed ning õiged vastused avaldatakse viktoriini lehel 26. septembril 2018. Võitjate nimed avaldatakse ka Euroopa Komisjoni Eesti esinduse veebisaidil. Auhinnad toimetatakse kätte posti teel.

Auhinnad
Peaauhinnaks paneb Euroopa Komisjon välja tahvelarvuti. Väiksemaid preemiaid, nagu raamatud, T-särgid, kotid, helkurid, võtmehoidjad jne, jagavad ka Eestis tegutsevad välisriikide saatkonnad ja kultuuriesindused.

Korraldajad
Viktoriini korraldavad Euroopa Komisjoni esindus Eestis ja Eesti saksa keele õpetajate selts koostöös Euroopa keele- ja kultuuriinstituutide võrgustikuga EUNIC ning Eestis tegutsevate välisriikide saatkondadega.

1. Mida tähendab kreeka keeles sõna ''epos''?

2. Mitmesse keelde on ''Kalevipoja'' täistekst tõlgitud?

3. Hispaania kangelaseepos ''Laul minu Cidist'' (hispaania keeles ''Cantar de Mio Cid'') räägib rekonkista kangelase Rodrigo Díaz de Vivari ehk Cidi elust. Rekonkistaks nimetatakse Pürenee poolsaare kristlike põlisasukate 8.–15. sajandil toimunud võitlust võõrvallutajate maalt väljatõrjumiseks. Kes olid praeguse Hispaania alad sel ajajärgul vallutanud?

4. ''Beowulf'' on vanim germaani sangarieepos, mis on kirjutatud 8. sajandil Inglismaal. Kus toimub eepose tegevus?

5. Mis kirjeldab kõige paremini Sampot?

6. Millest jutustab vanakreeka eepos ''Ilias''?

7. Millise eepose autori nimi sarnaneb multifilmi ''Simpsonid'' peategelase nimega?

8. Kuidas nimetatakse läti eeposes ''Lāčplēsis'' Kalevipoega?

9. Millisele Gruusia kuningale on pühendatud Gruusia rahvuseepos ''Kangelane tiigrinahas''?

10. Ungari kirjanduse üks tuntumaid esindajaid, poeet János Arany (1817-1882), avaldas oma teose Toldi 1847. aastal. Lugu keerleb keskajal reaalselt eksisteerinud isiku ümber. Teose kangelase ohtlikku teekonda võib võrrelda ungarlaste rahvuseks kasvamisega. Millest see olulist poliitilist sõnumit kandnud eepos jutustab?

11. Kes on tõlkinud poola rahvuseepose ''Pan Tadeusz'' eesti keelde?

12. Millise muusiku vanavanaema on setu eepose ''Peko'' autor?

13. Kristijonas Donelaitise XVIII sajandi leedu talupojaelu entsüklopeediaks nimetatud poeem ''Metai'' (''Aastaajad'') koosneb neljast aastaaegadega seotud laulust. Millist pealkirja kannab esimene laul?

14. Rootslastel ei ole erinevalt paljudest teistest Euroopa rahvastest oma rahvuseepost. On küll mitmeid kirjandusteoseid, mida on rahvuseeposega võrreldud, näiteks Vilhelm Mobergi tetraloogia ''Väljarändajad'' (ilmunud ka eesti keeles Anu Saluääre tõlkes). Selle teose põhjal valmis 1995. aastal muusikal, mille autorid on maailmakuulsad Benny Andersson ja Björn Ulvaeus. Mis on muusikali pealkiri?

15. Kes oli Tšehhi iidse rahvajutu kangelane Přemysl?

16. Millise legendaarse tegelaskuju loomiseks on inspiratsiooni andnud Rumeenia Valahhia vürst Vlad Teibasseajaja?

17. Millest loodi maailm eeposes ''Vanem Edda''?

18. Kes eepose ''Vanem Edda'' jumalatest on süüdlane maailmalõpus?

19. Mis rahva eepose kangelasi nimetatakse Sassuuni sõgedateks?

20. Saksa rahvuseeposes ''Nibelungide laul'' mängib olulist rolli üks kääbus. Mis on tema nimi?

21. Kes on see Taani ajaloolane ja kirjanik, kelle 12. sajandi lõpul alustatud Taani ajalugu käsitlevas teoses ''Gesta Danorum'' on muuhulgas esimest korda jutustatud Amlethi (Hamleti) lugu ning mainitud Eestit ja Lätit?

22. Mitmendal sajandil toimub prantsuse vanima eepose ''Rolandi laul'' tegevus?